Prema ZOO subjektivni rok je 3 god. A objektivi 5 godina. Znaci 3 godine od stetnog dogadjaja, odnosno 5 godina.
Najčešće postavljena pitanja:
Na koji način vršimo naknadu štete?
Prvenstveno se obraćamo nadležnom organu ili osiguravajućem društvu i pokušavamo da nadoknadimo štetu u mirnom vansudskom postupku a ako ne uspemo pokrećemo sudski postuak.
Za koji vremenski period možemo da očekujemo nadoknadu štete?
Postoje zakonski rokovi koji se moraju izpoštovati kada su je u pitanju naknada stete u vansudskom postupku. Sve zavisi od slucaja do skucaja. Sudski postupci traju znatno duze.
Da li imamo pravo na nadoknadu stete usled pada u trznom centru?
Kod ovog pitanja najbitnije je utvrditi uzrocno-posledicnu vezu pada i povrede. Ukoliko se pesak sam spotakne i povredi nema pravo na naknadu stete a aukoliko se npr. Usred klizavog poda oklizne i povredi ima pravo na naknadu od nadežnog trznog centra.
Da li pešak kojeg je uradio auto na pešačkom prelazu ima pravo na nadoknadu štete?
Ukoliko je pešaku bilo upaljeno zeleno svetlo podazumeva se da ima pravo na naknadu stete.
Pričinjena mi je šteta i želim da podnesem tužbu radi naknade štete i zanima me šta mi je potrebno za pokretanje postupka? Postoje li advokati specijalizovani za naplatu i naknadu štete i advokatske kancelarije specijalizovane za naplatu i naknadu štete?
Pitanje naknade štete je jedno od najkompleksnijih i mora se biti veoma oprezan prilikom podnošenja tužbe i vodjenja postupka. Klijent i advokat za naknadu štete moraju sagledati više pravno relevantnih činjenica pa se prema tome opredeliti i usmeriti pravne aktivnosti. Postoje advokati specijalizovani za naplatu i naknadu štete, ali nepostoji posebni spisak imenik advokata za naknadu i naplatu štete. Klijent može upitati bilo kog advokata da li se bavi ovom materijom i tako proveriti njegovu praksu i iskustvo u naplati štete. Osnovni vidovi štete su zaista brojni pa postoji mogućnost naknade štete, izmedju ostalih vidova, za stvarnu štetu i izmaklu dobit, za pretrpljene fizičke bolove i telesna oštećenja, za pretrpljeni strah i psihičke bolove tj. duševne bolove usled raznih štetnih radnji odgovornog fizičkog ili pravnog lica itd. Posebna su pravila o objektivnoj odgovornosti za štetu, odgovornosti za drugog, odgovornosti države, odgovornosti osiguravajućih društava itd. Ono što je zajedničko svim vidovima štete je obaveza tužioca, kada nema zakonskih pretpostavki o odgovornosti za štetu, da dokaže uzročno posledičnu vezu izmedju radnje odgovornog lica (fizičkog ili pravnog lica) i nastupanja štete tj. štetne posledice itd. Dakle, tužilac radi naknade štete ima teret dokazivanja da je tačno odredjena radnja ili više radnji (nezakonito činjenje ili nečinjenje itd.) upravo uzrok koji je doveo do konkretne štete. Zatim, potrebno je dokazati i postojanje same štete i njene konkretne visine. Ovo je često u slučajevima naknade štete i najveći problem, jer nekada ne postoje parametri po kojima se šteta može jednostavno i lako odrediti, pa se moraju obavljati kompleksna sudska veštačenja itd. Dešava se da je šteta delom nastala i iz drugih razloga, a ne samo usled radnje nekog lica itd. Svaki pojedini ovakav slučaj ima svoje posebnosti i mora se kvalitetno sagledati a kako bi se realno moglo proceniti da li je svrsishodno podneti tužbu i mogu li se dokazati šteta i uzročno posledična veza i drugi bitni elementi ovakvih postupaka. Dužnost advokata za naknadu štete je da klijentu realno predoči stanje u slučaju, te da ga upozori na sve aspekte. Na kraju, klijent uvek odlučuje da li će se upustiti u postupak za naknadu štete i preuzeti i rizik uspeha tog postupka itd.
Napao me pas i pretrpeo sam ujed psa. Potreban mi je spisak advokata specijalizovanih za ujed psa lutalice jer želim da tužim za naknadu štete. Koja je procedura i šta mi je sve potrebno?
Nakon napada psa (ili bilo koje druge životinje) prvenstveno je nužno da potražite kvalitetnu medicinsku pomoć. Naravno, treba iskoristiti svaku medicinsku pomoć koja vam je dostupna ali je poželjno da se obratite državnoj instituciji (Urgentni centar, bolnica itd.). Obzirom da je u ovakvim slučajevima bilo ali i dalje ima mnogo zloupotreba, svakako je dobro da odmah pozovete i policiju i da zatražite da sačine Službenu belešku, da uzmu podatke, na sve relevantne okolnosti dogadjaja, kao i izjave od eventualnih očevidaca itd. U slučaju da organi MUP-a nisu u prilici da izadju na teren i sačine službenu belešku, potrebno je da samostalno zatražite podatke od očevidaca, prolaznika tj. svedoka itd. Svakako, nemojte odugovlačiti ukoliko krvarite i trpite bol ili su povrede značajnije jer je tada najbitnije da, što pre, dobijete kvalitetan medicinski tretman. Sa pravnog aspekta gledano, postoje dve osnovne situacije i dva različita postupka. 1) Ukoliko vas je napao pas koji ima vlasnika, taj vlasnik je odgovoran za sve vidove štete koje ste pretrpeli i u tom pravcu, ako vlasnik nije bio u blizini psa i nije vam poznat, potrebno je identifikovati vlasnika (pločica, poziv nadležnoj službi itd.). 2) Ukoliko je u pitanju pas lutalica ili grupa – čopor pasa lutalica, propisi upućuju na odgovornost odredjene lokalne instance. Tako je za štetu usled napada pasa lutalica u Beogradu odgovoran Grad Beograd i nadležni Sekretarijat za stambene i komunalne poslove (koji je ovlašćen i nadležan za postupanje, u ime grada, u postupcima vansudskog poravnanja preko posebno oformljene Komisije itd.). U svakom slučaju, potrebno je da prikupite svu dostupnu a posebno medicinsku dokumentaciju, kontakte svedoka itd. Ako odgovorna strana nije spremna na vansudsko poravnanje, potrebno je pokrenuti sudski postupak (Tužba za naknadu štete itd.). Osim odgovornosti za štetu, u ovakvim slučajevima može se postaviti i pitanje krivične odgovornosti vlasnika psa prema Krivičnom zakoniku Republike Srbije (krivično delo iz čl. 278 KZ, Izazivanje opšte opasnosti ali i druga krivična dela), prekršajne odgovornosti prema Zakonu o javnom redu i miru Republike Srbije itd. Advokati specijalizovani isključivo za naknadu i naplatu štete za ujed psa lutalice ne postoje i svaki advokat može da Vas zastupa u ovakvom predmetu, ali naravno da različiti advokati imaju različit broj ovakvih slučajeva i iskustvo o čemu se kod svakog advokata možete raspitati.
Kada se isplaćuje naknada iz osiguranja?
Isplata naknade štete vrši se prema zakonu, u roku od 14 dana, od dana kompletiranja dokumentacije za likvidaciju štete.
Osnovni razlozi zbog kojih po ostvarenju osiguranog slučaja, mogu nastati problemi je u činjenici da se prilikom zaključenja ugovora o osiguranje ne vodi dovoljno računa. Krivicu za to snose obe ugovorne strane:
Osiguravači – kada njihov predstavnik ne uruči uslove osiguranja i predugovorne informacije ili kada je osnovni motiv prodavca zaključenje nove polise, a ne efikasna zaštita osiguranika.
Osiguranici – kada ne traže pojašnjenje samog ugovora i ne informišu se dovoljno ili ne čitaju dostavljene uslove osiguranja
Po kom principu se utvrđuje visina sume za isplatu kod proglašenja totalne štete na automobilu? Da li postoji pravilnik koji to uređuje ili svako osiguravajuće društvo istu izračunava na osnovu interne procene?
Procenu totalne štete na vozilu vrši procenitelj/veštak mašinske ili saobraćajne struke, prema pravilima struke i to tako što se utvrđuje vrednost vozila u momentu udesa i vrednost ostatka shodno čemu se na bazi razlike utvrđuje visina totalne štete. Potom se vrši upoređivanje sa troškovima popravke, pa ukoliko su troškovi popravke veći od visine totalne štete, isplaćuje se naknada na bazi obračuna totalne štete. Na ovakav način postupa se i tokom procesa obrade šteta Garantnog fonda pri Udruženju osiguravača Srbije.
Šta uraditi kada Vas ujede pas lutalica?
Ukoliko Vas je ujeo pas koji nema vlasnika potrebno je da se odmah prijavite u zdravstvenu ustanovu kako bi Vam sanirali povrede. Što se tiče Vašeg potraživanja naknade štete, zahtev podnosite Komisiji za procenu osnovanosti zahteva građana za naknadu nematerijalne štete zbog povreda nanesenih od strane nevlasničkih pasa pri Sekretarijatu za stambene i komunalne poslove grada Beograda. Poželjno je da fotografišete posledice ujeda kako bi to priložili prilikom predaje dokumentacije.
Šteta od leda koje je otpalo sa drugog vozila u toku vožnje - kako je nadoknaditi?
Sve što padne ili otpadne sa motornog vozila i pričini drugom vozilu štete smatra se da je to šteta od od tog drugog vozila. U konkretnom slučaju radi se o šteti koja se može naplatiti po polisi osiguranja od autoodgovornosti, po osnovu subjektivne krivice vozača motornog vozila. Krivica vozača sa koga je otpao komad leda je u tome što pre upotrebe vozila u saobraćaju nije očistio led sa vozila ili ako se u toku vožnje isti stvorio što nije zasutavio vozila i to očistio. Dakle radi se o saobraćajnoj nezgodi Zakon o obaveznom osiguranju u saobraćaju RS, ne reguliše pitanje šta je,a šta nije saobraćajna nezgoda, već se radi o pitanju opšte odgovornosti za štetu pričinjenu druogm licu, na njegovim stvarima, a što reguliše Zakon o obligacionim odnosima RS.
Više o naknadi štete od pada ledenice pogledajte OVDE
Vozač u alkoholisanom stanju mi je sa neregistrovanim vozilom oštetio ogradu. Da li imam pravo na naknadu štete i kako i od koga mogu da ostvarim to pravo?
Ova šteta prouzrokovana je upotrebom motornog vozila, što znači da bi u regularnoj situaciji obavezu da nadoknadi tu štetu imao osiguravač kod koga vlasnik vozila ima zaključenu polisu osiguranja od autoodgovornosti (obavezno osiguranje). Kako je u ovom slučaju vozilo neregistrovano, odnosno nema polisu obaveznog osiguranja od autoodgovornosti, takvu štetu možete naplatiti od lica (štetnika) koje je istu prouzrokovalo ili od Garantnog fonda pri Udruženju osiguravača Srbije. Da bi se šteta nadoknadila, potrebno je da obezbedite dokaz o obimu oštećenja, odnosno da procenitelj (građevinski) iz osiguranja ili građevinski veštak sačine zapisnik o oštećenju. Taj dokaz, zajedno sa zapisnikom policije o izvršenom uviđaju i popunjenim zahtevom za naknadu štete, predaćete Garantnom fondu na dalju obradu. Druga mogućnost je da postignete dogovor sa onim ko Vam je štetu pričinio, jer je u svakom slučaju on krajnji platilac štete.
Koliki je rok zastarevanja za naknadu štete od neosiguranog vozila?
Zakonom o obligacionim odnosima definisano je da potraživanje naknade štete zastareva za 3 (tri) godine od dana saznanja za štetu i štetnika. U slučaju kada je šteta prouzrokovana krivičnim delom, a za krivično gonjenje je predviđen duži rok zastarelosti, zahtev za naknadu štete prema odgovornom licu zastareva kad istekne vreme određeno za zastarelost krivičnog gonjenja.
Da li putnik u vozilu kojim je upravljalo lice pod dejstvom alkohola ima pravo na naknadu štete koju je pretrpeo u saobraćajnoj nezgodi?
Putnik u vozilu ima pravo na naknadu štete od osiguravača bilo kog vozila koje je učestvovalo u nezgodi, kao i od imaoca vozila. Putnik ima pravo da potražuje naknadu štete od osiguravača vozila u kome je pretrpeo štetu, kao i od osiguravača drugog vozila učesnika, ukoliko je u nezgodi učestvovalo više vozila. Ukoliko je za nezgodu odgovoran vozač vozila u kome je putnik povređen, a vozač je upravljao vozilom pod dejstvom alkohola, putnik može da se obrati i njegovom osiguravaču sa zahtevom za naknadu štete uz koji prilaže zapisnik o uviđaju i medicinsku dokumentaciju, a po potrebi i ostalu dokumentaciju koju osiguravajuće društvo zahteva. Prilikom utvrđivanja prava putnika na naknadu i visinu štete ceni se doprinos putnika u šteti, odnosno naknada se umanjuje srazmerno tom doprinosu, s obzirom na to da je u tom slučaju putnik pristao na vožnju sa licem koje je upravljalo vozilom pod dejstvom alkohola, a osiguravač u takvom slučaju ima pravo regresa od svoga osiguranika u skladu sa Zakonom o obaveznom osiguranju u saobraćaju, odnosno društvo za osiguranje koje naknadi štetu oštećenom licu, stupa u prava oštećenog lica prema licu koje je odgovorno za štetu, za iznos isplaćene naknade, kamatu od isplate naknade i troškove postupka.
Naplata izgubljene zarade od osiguranja
Kod saobraćajnih udesa javlja se posebna vid materijalne štete, a to je izgubljena zarada, kao vid već nastala štete ili buduća štete, u vidu mesečne rente. Što znači da se do postavljanja oštetnog zahteva ovaj vid štete tretira kao izgubljena zarada, a od pondošenja zahteva, ubuduće dok postoje uslovi za isplatu, to je renta u mesečnom iznosu ili kapitaliziranom iznosu-ispalta u celosti u jednokratnom iznosu. Zanimljivost je u tome što je većina zaposlenih kod privatnih poslodavaca prijavljena na minimalnu mesečnu zaradu, tzv.minimalac, kako bi se smanjili troškovi i izdvajanja za poreze i doprinose. Isto je slučaj i kod preduzetnika, koji samostalno obavljaju delatnost. Još drastičniji slučaj je kada radnici nisu prijavljeni, tako da se njihova zarada nigde ne evidentira.
Posle nastanka štetnog događaja, kada su u pitanju teške telesne povrede, oštećeni zbog lečenja ili umanjenja radne sposobnost u procentu koji se odredi veštačenje, nistu sposobni za rad i tada nastaje ovaj vid štete. Međutim, tu dolazi u pitanje, kako dokazati visinu zarade koju je oštećeni imao pre povređivanja. Dakle ostvarivao je veću zaradu nego što je evidentirana. Ako oštećenom bude isplaćena samo zarada na koja je bila prijavljena u PIO, to nije pravično, jer mu neće šteta biti realno obračunata. U takvim slučajevima treba primeniti druge vrste dokazivanja, stvarno izgubljene zarade ,a kao što su svedoci ili potvrde poslodavca o stvarnoj visini zarade koju je oštećeni ostvarivao.
Možda će vas zanimati i sledeće:
Postupak naknade štete od osiguranja
Uslovi za naknadu štete u saobraćaju
Fizičke povrede u saobraćaju – kako nadoknaditi nastalu štetu
Koje greške koje mogu nastati u procesu naknade štete
Osiguranje putnika u gradskom prevozu- ko ima prava na naknadu štete i koja je procedura naplate
Koje rizike pokriva osiguranje motornih vozila
Naknada štete zbog oštećenja vozila na parkingu i pada drveta ili ledenice na auto
Pravo nadoknade štete za duševni bol
Lica koje imaju pravo na naknadu štete za duševni bol usled smrti bližnjeg je regulisano Zakonom o obligacionim odnosima. Tu spadaju bračni drug, deca, roditelji. Vanbračni supružnik je u tom pogledu izjedačen sa bračnim, pod uslovom da je između njih postojala trajna zajednica života. Međutim, pitanje braće i sestara je u ZOO – (član 201) dosta restriktivno regulisano. Naime, traži se da braća i sestre imaju isto tako kao i vanbračni supružnik trajnu zajednicu života sa bliskom licem (bratom, sestrom) koje je preminuo. Dakle, u istu ravan se stavljaju kao vanbračni supružnik. U konkretnom slučaju radi se krvnim srodnicima , tako da je izlišno govoroti o tome da li njihov duševni bol zbog gubitka bliskog lica postoji. Sama činjenica postojanja zajednice života ne daje nikakav kvalitet njihovoj bliskosti. U praksi je sve češće javlja situacija da kada su u pitanju maćeha i očuh, pastor i pastorka, da kada se njihov odnos može upodobiti sa odnosom roditelja i dece, da tada postoji jak duševni bol zbog gubitka bliskog lica i da se kao takav treba u postupku naknade štete nadoknaditi.
Možda će vas zanimati i sledeće:
Postupak naknade štete od osiguranja
Uslovi za naknadu štete u saobraćaju
Fizičke povrede u saobraćaju – kako nadoknaditi nastalu štetu
Koje greške koje mogu nastati u procesu naknade štete
Osiguranje putnika u gradskom prevozu- ko ima prava na naknadu štete i koja je procedura naplate
Koje rizike pokriva osiguranje motornih vozila
Naknada štete zbog oštećenja vozila na parkingu i pada drveta ili ledenice na auto
Da li imam pravo na naplatu štete preko Garantnog fonda ako vozilo koje je napravilo štetu na mom vozilu nije bilo registrovano?
Ukoliko je vozač vozila koje nije osigurano odgovoran za saobraćajnu nezgodu, imate pravo da se obratite Garantnom fondu pri Udruženju osiguravača Srbije sa zahtevom za naknadu štete. Potrebno je da uz Vaš zahtev za naknadu štete dostavite i dokaznu dokumentaciju, i to, u slučaju oštećenja vozila: zapisnik o uviđaju sa skicom i izjavama učesnika, zapisnik o oštećenju vozila sa fotografijama, kopiju saobraćajne dozvole i lične karte.
Ukoliko je vlasnik oštećenog vozila lizing kuća, da li korisnik takvog vozila koje je oštećeno u saobraćajnoj nezgodi za koju je odgovorno neosigurano vozilo može da ostvari pravo na naknadu štete iz sredstava Garantnog fonda?
Kada je vlasnik oštećenog vozila lizing kuća, a korisnik fizičko ili pravno lice, korisniku lizinga se može isplatiti naknada štete samo uz saglasnost lizing kuće koja se podnosi Garantnom fondu u pisanoj formi, uz ostalu potrebnu dokaznu dokumentaciju.
Da li Garantni fond isplaćuje naknadu štete ukoliko se radi o udesu kada je oštećeno lice bilo pešak, a vozilu koje ga je udarilo je istekla polisa osiguranja?
Ukoliko se utvrdi da je za štetu odgovorno neosigurano vozilo, pešak kao oštećeno lice ima pravo da potražuje naknadu štete od Garantnog fonda pri Udruženju osiguravača Srbije.
Kada se treba javiti lekaru nakon povrede?
Kod obrade odštetnih zahteva, kada su u pitanju telesne povrede , osiguravajuća društva tolerišu protek roka od 48 sata od trenutka nastanka štete (povrede) pa do odlaska ošećenog kod lekara i konstatovanja povreda iz udesa. Posle isteka ovog roka oštetni zahteva se odbija iz razloga što se smatra da povred nisu iz predmetnog udesa, te da postoji velika verovatnoća da je do povređivanja došlo na drugi način. Ovaj rok ničim nije propisan i utvrđen, određen je na zajedničkim sastancima i komisijama osiguravajućih društva, kao optimalan rok, koji se može tolerisati, a kako bi se sprečile zloupotrebe i malverzacije. U praksi se pojavljuju slučajevi da oštećeni neposredno posle udesa budu u stanju šoka i zbunjenosti, te da se ne javi odmah lekaru za pomoć. Postoji i loša navika naših ljudi da se sami leče i da izbegavaju odlaske kod lekara, naročito ako se medicinske ustanove ne nalaze u mestu stanovanja oštećenog, pa se kod lekara odlazi tek kada zdravlje postane ugroženo. Oštećenom jedino preostaje da čvrstim dokazima dokaže da je ipak bio povređen u udesu i da su povrede nastale baš u predmetnom udesu I time ubedi stručne službe osiguravajućeg društva da je stvarno povređen u predmetnom udesu i da mu pripada pravična naknada štete.
Možda će vas zanimati i sledeće:
Postupak naknade štete od osiguranja
Uslovi za naknadu štete u saobraćaju
Fizičke povrede u saobraćaju – kako nadoknaditi nastalu štetu
Koje greške koje mogu nastati u procesu naknade štete
Osiguranje putnika u gradskom prevozu- ko ima prava na naknadu štete i koja je procedura naplate
Koje rizike pokriva osiguranje motornih vozila
Naknada štete zbog oštećenja vozila na parkingu i pada drveta ili ledenice na auto
Zatekao sam svoje vozilo oštećeno na propisnom mestu za parkiranje. Saobraćajna policija je izvršila uviđaj. Oštećeno vozilo ima polisu obaveznog osiguranja od autoodgovornosti. Kako da nadoknadim nastalu štetu?
Ukoliko je štetu na osiguranom vozilu izazvalo nepoznato vozilo i ako na osiguranom vozilu postoji samo obavezno osiguranje a ne i kasko osiguranje, oštećeno lice ne može da naplati nastalu štetu, osim u slučaju da se pronađe nepoznati izvršilac. Garantni fond pri Udruženju osiguravača Srbije ne isplaćuje materijalnu štetu na vozilu koju je prouzrokovalo NN vozilo.
Da li mogu da ostvarim naknadu štete na mom motornom vozilu koje je u toku noći zapaljeno i kada je šteta totalna. O navedenom postoji izveštaj policije i vatrogasne službe. Moje vozilo poseduje obaveznu polisu autoosiguranja ali ne i KASKO polisu.
Ukoliko ne postoje saznanja o tome kako se vozilo zapalilo i šta je prouzrokovalo štetu, po osnovu sopstvene polise osiguranja od autoodgovornosti ne može se naplatiti šteta u ovom slučaju. Ako pritom vlasnik oštećenog vozila ne poseduje ni kasko polisu, onda praktično ne postoji mogućnost da se šteta nadoknadi iz sredstava osiguranja.
Niste pronašli odgovor?
Kontaktirajte nas na telefon 065 209 6262 ili putem mejla office@naknada-stete.com i sa zadovoljstvom ćemo Vam odgovoriti na postavljena pitanja, besplatno pregledati Vašu dokumentaciju i savetovati u daljim postupcima.