Naknada nematerijalne štete nakon saobraćajne nezgode
Za naknadu štete u saobraćaju kontaktirajte našu agenciju koja se, pre svega, bavi slučajevima naknade štete u saobraćaju, odnosno saobraćajnih udesa.
Pitanje naknade nematerijalne štete za pretrpljene fizičke bolove, kao i za pretrpljeni strah, regulisano je Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima Republike Srbije.
Pravo na naknadu štete na bazi polise osiguranja od autoodgovornosti ima svaki oštećeni, kao i počinitelj saobraćajne nezgode ukoliko uz polisu osiguranja od autoodgovornosti poseduje i dobrovoljno osiguranje od nezgode za vozača i putnike.
Osiguranje od autoodgovornosti propisano je zakonom i sklapa se za svako vozilo u saobraćaju. Ono pokriva odgovornost vlasnika polise za štete pričinjene trećim licima i ima sledeća dva cilja:
- da zaštiti osiguranika u slučaju saobraćajne nezgode, i
- da zaštiti oštećenog, tako što će mu isplatiti naknadu štete koju mu je prouzrokovala saobraćajna nezgoda.
Ako se u vozilu koje je prouzrokovalo saobraćajnu nezgodu nalazilo još neko lice osim vozača, to lice ima pravo na naknadu štete na osnovu individualnog osiguranja, kolektivne polise osiguranja od nezgode, polise životnog osiguranja itd.
Ukoliko pretrpite saobraćajnu nezgodu u kojoj počinilac nije poznat, takođe imate pravo na naknadu štete. U takvim situacijama nadležan je fond koji je formiran od strane najvećih osiguravajućih kuća u Srbiji koje zajednički snose odgovornost za naknadu štete. Takođe, isto važi i u slučaju saobraćajne nezgode sa vozilom koje nije registrovano.
Pod materijalnom štetom u slučaju smrti, telesne povrede ili oštećenja zdravlja nekog lica podrazumeva se sva ona šteta koju je to lice imalo zbog povrede i obuhvata:
1) troškove lečenja i rehabilitacije;
2) izgubljenu zaradu za vreme privremene sprečenosti za rad;
3) izgubljenu zaradu u slučaju trajne delimične ili potpune nesposobnosti za rad;
4) naknadu za izgubljeno izdržavanje;
5) troškove sahrane;
6) troškove tuđe nege i pomoći.
Postupak naknade štete
Kako se radi o procesu za koji je neophodno prikupiti veliki broj dokumenata koje nadležne institucije zahtevaju, naknada štete posle udesa ume da bude mukotrpan postupak naplate. Veoma često se u praksi dešava da osiguravajuća društva ne žele da priznaju pravni osnov nastanka štete ističu doprinos oštećenog ili kad priznaju osnov ne žele da isplate odgovarajući adekvatan iznos nadoknade već pokušavaju da umanje svoju obavezu. Da bi se maksimirao iznos naplate štete pogotovu za saobraćaj, potrebno je angažovati agenciju za naknadu štete koja odlično poznaje proces saobraćajne nezgode, saobraćajne prekršaje i da dobro poznaje praksu kod odlučivanja o visini štete.
Postupak naknade štete se sastoji od podnošenja odštetnog zahteva osiguravajućem društvu. Odštetnim zahtevom pored naknade štete nastale na vozilu, oštećeni u zavisnosti od okolnosti može zahtevati i naknadu troškova lečenja, izgubljene zarade za vreme privremene sprečenosti za rad, troškove tuđe nege i pomoći, troškove sahrane i ostale troškove prouzrokovane saobraćajnom nezgodom. Takođe, oštećeni ima pravo i na naknadu nematerijalne štete zbog pretrpljenog bola, straha, naruženosti, smrti bliskog lica itd.
Od dokaza trebalo bi priložiti zapisnik nadležnog organa MUP-a o izvršenom uviđaju saobraćajne nesreće, nalaze lekara, izjave svedoka, zapisnik o oštećenju vozila, fotografije oštećenog vozila, i svu prikupljenu dokumentaciju kojom se dokazuje pričinjena šteta.
Pomažemo Vam da na brz, efikasan i profesionalan način najbrže ostvariti Vaša prava i naplatiti štetu na automobilu, kamionu, motociklu ili bilo kom drugom prevoznom sredstvu, kao i naknadu nematerijalne štete. Nudimo Vam stručnu pomoć za kompletiranje dokumentacije i pomažemo u obezbeđivanju dokaza vezanih za osnovanost Vašeg odštetnog zahteva. Blagovremeno ćete biti obaveštavani o toku odštetnog postupka sa ciljem da brzo naplatite štetu i dobijete odštetu za saobraćajnu nezgodu koju ste pretrpeli. Kontaktirajte nas i obezbedite sebi maksimalnu naplatu štete.
Naknada štete u saobraćaju – šta uraditi?
Kod naknade štete u saobraćajnim nezgodana najbitnija stvar je da prinesete dokaze o tome kako je do saobraćajne nezgode došlo. To možete učiniti uz pomoć Evropskog izveštaja ili policijskog zapisnika. U nekim slučajevima policijski zapisnik a i u dosta slučajeva Evropski izveštaj nisu dovoljni kako bi dobili naknadu štete. Najbolje bi bilo da dobro fotografišete saobraćajnu nezgodu i da pokušate da nađete svedoke koji su videli nezgodu. Svedoci su osobe koje su doživele sudar ali i takođe i osobe koje su se nalazile u blizini i videle nezgodu. Njihove izjave mogu biti korisne u proceduri naplate štete. Što se tiče fotografija one trebaju da prikažu oštećenja na vozilu, saobraćajni znak za prvenstvo prolaza ako ga je bilo ili nešto slično.
Takođe je korisno da od lica koje je napravilo udes uzmete podatke kao što su: telefon, naziv osiguravajućeg društva i broj polise. Navedeni podaci se upisuju u policijski zapisnik i Evropski izveštaj. Takve podatke nije suviše posedovati. Važno je napomenuti ako je šteta veća od 200 hiljada dinara ili krivac ne priznaje krivicu, najbolje bi bilo da pozovete policiju da dođe na uviđaj.
U slučaju da ste u doživeli povrede u saobraćajnoj nezgodi, potrebno je javiti se lekaru u roku od 48 sati od momenta nastupanja nezgode, odnosno zadobijanja povrede usled iste. Ako prođe više od 48 sata, a povreda se ne konstatuje od strane lekara, postavlja se pitanje da li je povreda nastala iz saobraćajne nezgode ili nečeg drugog i u ovom slučaju dolazi do rizika naplate štete iz osiguranja.