Nakon što je vozilo oštećeno u saobraćajnoj nezgodi, neophodno je pristupiti procesu prijave štete osiguravajućem društvu koje je izdalo polisu osiguranja od autoodgovornosti. Zahtev za naknadu štete možete podneti direktno osiguravajućem društvu ili se obratiti nekoj od agencija za naknadu štete koja će kompletan proces realizacije preuzeti na sebe. Na osnovu iskustva možemo Vam reći da iznos koji možete dobiti ukoliko profesionalna agencija preuzme slučaj naknade štete bude veći nego ukoliko naknadu potražujete sami.
Kojem osiguravajućem društvu se obratiti za nadoknadu štete?
Ukoliko ste sa drugim učesnikom popunili Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi, osiguravajuće društvo štetnika je odmah i poznato, jer ste imali prilike da izvršite uvid u njegovu polisu a i svakako je to podatak koji se unosi u Evropski izveštaj. Ukoliko ste kontaktirali MUP da izađe na lice mesta, možete zamoliti druge učesnike ili saobraćajnog policajca za istu informaciju.
Šta uraditi kada Vam se dogodi saobraćajna nezgoda?
Ukoliko je došlo do oštećenja vozila usled saobraćajne nezgode ili drugih dešavanja (oštećenje vozila od nepoznatih lica, krađa vozila, uništenje vozila u požaru, oštećenja usled vremenskih nepogoda ..itd) neophodno je preduzeti i pridržavati se sledećih radnji:
- preduzmite sve mere za dalje bezbedno odvijanje saobraćaja, zaštitite tragove nezgode, pomozite povređenima i obavezno pozovite policiju da izvrši uviđaj
- razmenite sve podatke sa drugim učesnicima saobraćajne nezgode (o vozaču, vozilu, osiguranju, putnicima i svedocima)
- preduzmite sve mere koje su u Vašoj moći za otklanjanje i smanjenje štete
- odmah, a najkasnije u roku od tri dana po ostvarenju osiguranog slučaja, prijavite (pismeno, telefonski ili na neki drugi uobičajeni način) da je nastala šteta
- do uvida od strane predstavnika Osiguravača o oštećenju vozila, nemojte menjati stanje oštećenih odnosno uništenih stvari, osim ako je promena potrebna u javnom interesu ili radi smanjenja, odnosno sprečavanje uvećanja štete
- Ukoliko je vozilo u nevoznom stanju, procenitelj će izaći na lice mesta i izvršiti procenu.
Kasko osiguranje – prijava štete
Dokumentacija neophodna za prijavu štete po kasko osiguranju:
- formular za prijavu štete
- vozačka dozvola (kopija)
- ostala dokumenta koju može zatražiti Osiguravač
- polisa kasko osiguranja (kopija)
- zapisnik Ministarstva unutrašnjih poslova
- zapisnik o oštećenju motornog vozila ili druge stvari (sastavlja ga ovlašćeni procenitelj Osiguravača)
- lična karta vlasnika oštećenog vozila (kopija)
- saobraćajna dozvola (kopija)
- kartica tekućeg računa ukoliko se isplata ne vrši servisu (kopija)
- popunjene instrukcije za plaćanje
Naknade šteta će se izvršiti u skladu sa Uslovima kasko osiguranja motornih vozila, u što kraćem roku po kompletiranju dokumentacije i obradi odštetnog zahteva.
Zakonska obaveza Osiguravača je da u roku od 14 dana od dana dobijanja kompletne dokumentacije isplati opravdane zahteve za naknadu štete.
Za sva eventualna pitanja u vezi sa zaštitom Vaših prava u slučaju saobraćajne nezgode ili sličnog slučaja možete se obratiti našem timu na office@naknada-stete.com ili na broj telefona 065 / 209 6262.
Možda će vas zanimati i sledeće:
Postupak naknade štete od osiguranja
Uslovi za naknadu štete u saobraćaju
Fizičke povrede u saobraćaju – kako nadoknaditi nastalu štetu
Koje greške koje mogu nastati u procesu naknade štete
Osiguranje putnika u gradskom prevozu- ko ima prava na naknadu štete i koja je procedura naplate
Naknada štete zbog oštećenja vozila na parkingu i pada drveta ili ledenice na auto