Pravo na naknadu štete na bazi polise osiguranja od autoodgovornosti ima svaki oštećeni učesnik, kao i počinitelj saobraćajne nezgode ukoliko uz polisu osiguranja od autoodgovornosti poseduje i dobrovoljno osiguranje od nezgode za vozača i putnike.
Naplata osiguranja za povrede
Osiguranje od autoodgovornosti propisano je zakonom i sklapa se za svako vozilo u saobraćaju. Ono pokriva odgovornost vlasnika polise za štete pričinjene trećim licima i ima sledeća dva cilja:
- da zaštiti osiguranika u slučaju saobraćajne nezgode
- da zaštiti oštećenog, tako što će mu isplatiti naknadu štete koju mu je prouzrokovala saobraćajna nezgoda.
Ako se u vozilu koje je prouzrokovalo saobraćajnu nezgodu nalazilo još neko lice osim vozača, to lice ima pravo na naknadu štete na osnovu individualnog osiguranja, kolektivne polise osiguranja od nezgode, polise životnog osiguranja itd.
Ukoliko ste imali saobraćajnu nezgodu – pročitajte više o visini naknade od povreda u saobraćaju i naknadi štete na vozilu
Pod materijalnom štetom u slučaju smrti, telesne povrede ili oštećenja zdravlja nekog lica podrazumeva se sva ona šteta koju je to lice imalo zbog povrede i obuhvata:
1) troškove lečenja i rehabilitacije;
2) izgubljenu zaradu za vreme privremene sprečenosti za rad;
3) izgubljenu zaradu u slučaju trajne delimične ili potpune nesposobnosti za rad;
4) naknadu za izgubljeno izdržavanje;
5) troškove sahrane;
6) troškove tuđe nege i pomoći.
Naknada štete za pretrpljen duševni bol
Na bazi zaključenog automobilskog osiguranja osiguravajuća kuća pored naknade štete za telesne povrede isplaćuje i naknadu štete za pretrpljen duševni bol. Ovde postoje sledeće vrste odštete:
- Naknada štete za primarni i sekundarni strah koji doživite u saobraćajnoj nezgodi,
- Naknada štete za duševni bol usled umanjenih životnih aktivnosti i/ili naruženosti,
- Naknada štete za duševni bol usled smrtnog ishoda.
Greške koje se najčešće čine a koje utiču na umanjenje naknade štete
Prva greška je ta da ne treba da se dogovarate sa licem odgovornim za saobraćajnu nesreću o novčanoj nadoknadi a kako biste izbegli dolazak policije i čekanje. Odgovorno lice može sugerisati da tako postupite i obećati da će vam isplatiti sve troškove. U slučajevima ovakvih “dogovora” odgovorno lice može izbeći plaćanje. Obzirom da ne postoji zapisnik o saobraćajnoj nesreći, biće vam teško da dokažete na koji je način nastala šteta, materijalna ili nematerijalna.
Dakle, obavezno pozovite policiju nakon udesa.
Druga greška koja se često potkrada je neprijavljivanje povreda policiji. Ako se nakon saobraćajne nesreće osećate loše, ugruvani ste ili imate bilo koji tip lakših telesnih povreda, prijavite ih policiji prilikom sačinjavanja zapisnika. U praksi se dešava da osiguravajuća društva ne priznaju povrede, čak i ako imate medicinski zapisnik, ako iste nisu navedene u policijskom.
Treća greška. Evropski izveštaj, poznat i kao evropski obrazac, je legitimni dokument kojim možete potraživati naknadu štete. Međutim, Evropski obrazac se koristi u slučajevima kada nema telesnih povreda i kada je materijalna šteta na vozilu do 200.000 rsd. Popunjavanje ovog dokumenta je pravilno, ali ipak pozovite policiju da sačini zapisnik. Može se ispostaviti da je šteta na vašem vozilu mnogo veća nego što ste prvobitno pretpostavljali, a policijski zapisnik će biti osnov za potraživanje vaših prava.
Odšteta za lake telesne povrede u saobraćaju
Često se greši što se policiji kod pravljenja zapisnika o uviđaju saobraćajne nezgode ne prijave lake telesne povrede pa posle osiguravajuća društva čak i u slučaju posedovanja medicinskih nalaza o povredi ne žele mirnim putem da isplate štetu iz osiguranja već se mora tužiti i na teži način dokazivati poreklo povreda. Policijski zapisnik o saobraćajnoj nezgodi je javna isprava i ima pretpostavljenu tačnost pa sve ono što nije navedeno u zapisniku se kasnije često teško dokazuje.
Moguća greška je što i slučaju graničnih šteta ispod 200.000,00 dinara oštećeni od policije ne insistiraju na vršenju uviđaja već umesto toga sa štetnikom sačinjavaju Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi pa se naknadno procenom kod ovlašćenih servisa ispostavi da je šteta na motornom vozilu drastično veća od prvobitne procene, pa se i ova razlika često mora sudski tražiti.
Odšteta za teške telesne povrede u saobraćaju
Troškovi lečenja i rehabilitacije su materijalni troškovi nastali u postupku lečenja i rehabilitacije povređenog lica u zdravstvenoj ustanovi, odnosno drugom obliku zdravstvene službe (privatna praksa), koji uključuju i troškove primenjene medicinske terapije, lekova i medicinskih sredstava.
Troškovi lečenja i rehabilitacije nadoknađuju se u visini stvarnih troškova lečenja i rehabilitacije, na osnovu računa zdravstvene ustanove uz priložen izvod o pruženim zdravstvenim uslugama i drugim troškovima na osnovu medicinske dokumentacije koju vodi zdravstvena ustanova, odnosno drugi oblik zdravstvene službe (privatna praksa), a koji su bili nužni i neophodni u skladu sa savremenim dostignućima medicinske nauke i prakse Republike Srbije, odnosno u skladu sa priznatim standardima od strane osiguravača.
Naša agencija za naplatu štete pruža administrativne usluge, obradu odštetnih zahteva i finansiranja troškova veštačenja i taksi a u oblasti naknade štete od osiguranja sa ciljem ostvarivanja pravedne naknade materijalne i nematerijalne štete, na koju imate pravo. Kontaktirajte nas na telefon 065 209 6262 ili putem mejla office@naknada-stete.com i sa zadovoljstvom ćemo besplatno pregledati Vašu dokumentaciju i savetovati vas u daljim postupcima. Kontaktirajte nas OVDE i obezbedite sebi maksimalnu naplatu štete.
Možda će vas zanimati i sledeće:
Postupak naknade štete od osiguranja
Uslovi za naknadu štete u saobraćaju
Fizičke povrede u saobraćaju – kako nadoknaditi nastalu štetu
Koje greške koje mogu nastati u procesu naknade štete
Osiguranje putnika u gradskom prevozu- ko ima prava na naknadu štete i koja je procedura naplate
Koje rizike pokriva osiguranje motornih vozila
Naknada štete zbog oštećenja vozila na parkingu i pada drveta ili ledenice na auto