Naknada štete zbog smrti bliskog lica u saobraćaju
Naknada štete zbog smrti bliskog lica predstavlja oblik naknade nematerijalne štete. Ovakva vrsta naknade mora biti pravična, te se prilikom određivanja njene visine uzimaju u obzir bliskost srodstva, kao i intezitet duševnog bola koji oštećeno lice trpi.
Kom ima pravo na naknadu štete zbog smrti bliskog lica?
Pravo na ovakav vid naknade štete pripada supružniku umrlog, njegovoj deci i njegovim roditeljima. Takođe, pravo na naknadu štete zbog smrti bliskog lica može se dosuditi i braći, sestrama umrlog kao i vanbračnom partneru umrlog, pod uslovom da je između pomenutih lica i umrlog postojala trajnija zajednica života.
Takođe, zakonom je predviđeno da lice koje je poginulo lice izrdžavalo ili redovno pomagalo, kao i ono lice koje je po zakonu imalo pravo zahtevati izdržavanje od poginulog, ima pravo na naknadu štete koju trpi gubitkom izdržavanja, odnosno pomaganja. Ovakva šteta se nadoknađuje plaćanjem novčane rente čiji se iznos odmerava s obzirom na sve okolnosti slučaja, a koja ne može biti veći od onoga što bi oštećeni dobijao od poginulog lica, da je isti ostao u životu.
Kao agencija za naplatu štete posredujemo u ostvarivanju Vaših prava na pravednu naknadu štete koju ste pretrpeli i u dogovoru sa Vama realizuje kompletan proces administrativnih poslova i finansiranja troškova veštačenja i taksi. Za razliku od osiguravajućih kompanija mi smo na Vašoj strani – angažujte nas i obezbedite sebi maksimalnu naplatu štete.
Visina odštete kod naknade štete u saobraćaju zavisi od:
- da li je oštećeni bio vozač ili saputnik, motociklista, biciklista ili pešak, i da li je moguće da je on prouzrokovao nezgodu,
- da li je oštećeni bio pod uticajem alkohola ili nedozvoljenih supstanci,
- da li je oštećeni bio vezan sigurnosnim pojasom,
- vrste telesnog oštećenja koje je oštećeni pretrpeo,
- vrste lečenja (fizikalna terapija, razne vrste skenera tipa EMG, RTG, MR, operacija itd.),
- dužine oporavka,
- godina života,
- pretrpljenog duševnog bola (strah, duševni bol usled umanjenih životnih aktivnosti i/ili naruženosti itd.), i
- eventualnih ožiljaka i ostalih vidljivih posledica nezgode.
Teška telesna povreda, smrt lica ili veća materijalna šteta
1) zaustave vozilo, isključe motor, uključe sve pokazivače pravca, postave sigurnosni trougao na bezbednom rastojanju,
2) ukažu pomoć povređenima, odnosno prvu pomoć ili medicinsku pomoć u skladu sa svojim znanjima, sposobnostima i mogućnostima,
3) obaveste policiju i/ili službu hitne pomoći, kao i da ostanu na mestu nezgode do dolaska policije i završetka uviđaja,
4) obezbede tragove i predmete nezgode, pod uslovom da se time ne ugrožava bezbednost saobraćaja, i upozore sva lica da se sklone sa kolovoza da ne bi bila povređena i da ne bi uništavala tragove nezgode,
5) preduzmu druge raspoložive mere kako bi upozorili ostale učesnike u saobraćaju o postojanju nezgode,
6) da preduzme sve mere zaštite koje su u njegovoj moći da se spreči nastajanje novih i uvećavanje postojećih posledica i povreda.
Nakon što vam dogodi neka saobraćajna nesreća čiji ste učesnik, kontaktirajte nas na broju telefona 065/2096262 u vezi saradnje kao i kako bismo vas uputili u proces ostvarivanja vaših prava.