Naknada štete za povrede u GSP-u
Nadamo se da vam ovi saveti nikad neće zatrebati, ali važno je da znate!
U slučaju da dođe do nezgode neposredno pre, tokom ili nakon putovanja, građani koji koriste prevoz mogu da zahtevaju naknadu štete na osnovu ugovora o osiguranju. Ovakve situacije regulisane su Zakonom o obaveznom osiguranju u saobraćaju.
Čak i osobe koje su se našle u GSP-u u trenutku kada je došlo do sudara, a koje se smatraju učesnicima u saobraćaju, imaju pravo na naknadu štete.
Ono što je obavezno potrebno uraditi ukoliko dođe do povrede u gradskom prevozu neophodno je odmah POZVATI POLICIJU!
Putnikom u javnom prevozu koje ima pravo na naknadu štete smatra se svako lice:
– koje se nalazi u prevoznom sredstvu kojim se obavlja javni prevoz i koje ima nameru da putuje, bez obzira da li je kupilo/platilo kartu ili nije
– koje se nalazi u krugu stanice, pristaništa, luke, aerodroma ili u neposrednoj blizini prevoznog sredstva, pre ukrcavanja, a ima nameru da putuje
– koje je završilo putovanje i napustilo prevozno sredstvo, ali se i dalje nalazi u njegovoj neposrednoj blizini ili u krugu stanice, pristaništa, luke ili aerodroma
– koje ima pravo na besplatnu vožnju
Dakle, bez obzira da li ste kupili ili platili kartu, da li ste unutar vozila ili u njegovoj neposrednoj blizini pre ili nakon putovanja, vi i dalje imate osiguranje!
Kako naplatiti štetu za povrede u saobraćaju – pogledajte OVDE
Osiguranje i kod privatnnog prevoznika!
Imajte na umu da vaše pravo učesnika u saobraćajnoj nesreći možete ostvariti u bilo kom slučaju kada ste se vozili u javnom prevozu, bio on državni ili privatni.
Naime, član 4 Zakonom o obaveznom osiguranju u saobraćaju kaže su “vlasnici prevoznih sredstava kojima se obavlja javni prevoz putnika i vlasnici drugih prevoznih sredstava, dužni da zaključe ugovor o obaveznom osiguranju pre nego što se prevozno sredstvo stavi u saobraćaj”.
Povreda u gradskom prevozu – koja su vaša prava?
Visina osigurane sume za povrede u gradskom prevozu
Osigurana suma ne može biti niža od:
1) za slučaj smrti putnika – 8.000 evra
2) za slučaj trajnog gubitka opšte radne sposobnosti (invaliditeta) putnika – 16.000 evra
3) za slučaj privremene sprečenosti za rad i stvarnih i nužnih troškova lečenja putnika – 4.000 evra
Putnik u javnom saobraćaju koji doživi povredu ili postane invalidima ima pravo na procenat od osigurane sume koji odgovara procentu invaliditeta, naknadu troškova lečenja koje sam plati i koji ne padaju na teret zdravstvenog osiguranja, a nastali su kao posledica nezgode, kao i naknadu za gubitak zarade usled privremene sprečenosti za rad. U slučaju pogibije porodica nastradalog putnika ima pravo na “osiguranu sumu u slučaju smrti”.
Nadamo se da vam ovi saveti nikad neće zatrebati! Ako vam se ipak dogodi nesreća tokom korišćenja gradskog prevoza za svoja prava možete se obratiti nama.
Naša agencija za naplatu štete pruža administrativne usluge, obradu odštetnih zahteva i finansiranja troškova veštačenja i taksi a u oblasti naknade štete od osiguranja sa ciljem ostvarivanja pravedne naknade materijalne i nematerijalne štete, na koju imate pravo. Kontaktirajte nas na telefon 065 209 6262 ili putem mejla office@naknada-stete.com i sa zadovoljstvom ćemo besplatno pregledati Vašu dokumentaciju i savetovati vas u daljim postupcima. Kontaktirajte nas OVDE i obezbedite sebi maksimalnu naplatu štete.
Možda će vas zanimati i sledeće:
Postupak naknade štete od osiguranja
Uslovi za naknadu štete u saobraćaju
Fizičke povrede u saobraćaju – kako nadoknaditi nastalu štetu
Koje greške koje mogu nastati u procesu naknade štete
Osiguranje putnika u gradskom prevozu- ko ima prava na naknadu štete i koja je procedura naplate
Koje rizike pokriva osiguranje motornih vozila
Naknada štete zbog oštećenja vozila na parkingu i pada drveta ili ledenice na auto