Ukoliko ne uspete da se sa nadležnom Komisijom poravnate vansudskim putem, potrebno je da pokrenete sudski postupak putem tužbe za naknadu štete angažovanjem bilo kog advokata.
ŠTA URADITI KADA VAS UJEDE PAS LUTALICA?
Nakon ujeda potrebno je što pre zatražiti neophodnu medicinsku pomoć i zatražiti od doktora da na svom medicinskom nalazu konstatuje da je reč o povredi koja je izazvana ujedom psa. Potrebno je primiti tetanus i to konstatovati na medicinskom nalazu. Nadležnom javnom preduzeću, zavisno od teritorije na kojoj se ujed dogodio, treba prijaviti napad radi eventualnog izlaska na teren identifikacije i hvatanja psa lutalice.
Odmah nakon ujeda je potrebno pribaviti na licu mesta informacije da li je još neko lice videlo napad i podatke o tom licu u smislu kontakt telefona imena i adrese radi eventualnog kasnijeg svedočenja na sudu. Poželjno je pozvati i policiju i prijaviti napad, policija iako nije zadužena za ovakve slučajeve može u slučaju da izađe na lice mesta napraviti službenu belešku koja se kasnije može koristiti kao dokaz. Čak i da ne uspete da ishodujete ovu belešku, barem podaci o svedocima mogu biti veoma korisni za kasniji postupak.
Ovo što je prethodno rečeno odnosi se na proces pribavljanja i obezbeđivanja dokaza u kome je jako bitno pravovremeno reagovati. Nakon procesa pribavljanja dokaza pokreće se postupak za naplatu štete. Ovaj postupak se može voditi kao vansudski ili sudski.
UJED PSA U BEOGRADU
Za štetu nastalu usled napada pasa lutalica odgovoran je Grad Beograd, Javno komunalno preduzeće ,”Veterina Beograd” u slučaju da se ujed dogodio na teritoriji Beograda i nadležni Sekretarijat za stambene i komunalne poslove koji je ovlašćen za postupanje u ime grada, u postupcima vansudskog poravnanja preko posebno oformljene Komisije za naknadu štete od ujeda pasa lutalica. Dakle, Grad Beograd i nadležni Sekretarijat odgovaraju solidarno za nastalu štetu.
Ukoliko ne uspete da se sa nadležnom Komisijom poravnate vansudskim putem, potrebno je da pokrenete sudski postupak putem tužbe za naknadu štete. Grad Beograd, kao tuženog u sporu, zastupaće Gradsko javno pravobranilaštvo.
Ukoliko naplatu štete realizujete vansudski, iznos na koji možete računati je između 15.000 i 30.000 dinara i vremenski rok uplate je između 12 i 15 meseci.
Ukoliko naplatu štete realizujete sudski, iznos na koji možete računati je od 80.000 do čak 250.000 dinara.
Možda će vas zanimati i sledeće:
Postupak naknade štete od osiguranja
Uslovi za naknadu štete u saobraćaju
Fizičke povrede u saobraćaju – kako nadoknaditi nastalu štetu
Koje greške koje mogu nastati u procesu naknade štete
Osiguranje putnika u gradskom prevozu- ko ima prava na naknadu štete i koja je procedura naplate
Koje rizike pokriva osiguranje motornih vozila
Naknada štete zbog oštećenja vozila na parkingu i pada drveta ili ledenice na auto