Poslodavac nije odgovoran:
- ako se dokaže da je povreda na radu nastala zbog neuobičajenih i nepredvidivih okolnosti koje su izvan njegove kontrole;
- ako je povreda na radu nastala zbog izuzetnih događaja čije se posledice uprkos svim nastojanjima nisu mogle izbeći.
Kao primer, ovde bismo mogli da navedemo dejstvo nekih prirodnih sila, koje nikako ne mogu biti pod kontrolom poslodavca, kao što bi bio zemljotres.
S druge strane, poslodavac odgovara za štetu koju zaposleni pretrpi od opasne stvari, čiji je poslodavac imalac, odnosno od opasne delatnosti koju obavlja. Tako bi se opasnom stvari smatrala, na primer: mašina za vučenje tereta koja je zaposlenom oruđe za rad, pa bi postojala odgovornost poslodavca za štetu koju zaposleni pretrpi od ovakve mašine.
Međutim, i u ovakvom slučaju bi se poslodavac, kao imalac opasne stvari oslobodio odgovornosti, ako bi dokazao da je šteta nastala kao isključiva posledica radnje zaposlenog, koju on nije mogao da predvidi i čije posledice nije mogao da izbegne. Poslodavac se oslobađa odgovornosti u slučaju da zaposleni povredi procedure rada kod poslodavca, odnosno kada se ne pridržava pravila na radu.
Ekstreman primer za ovo bi bio da dođe do tuče na radnom mestu, između zaposlenih ili zaposlenog i nekog trećeg lica. Iako bi u ovom slučaju zaposleni pretrpeo povredu na radnom mestu, tokom radnog vremena, nema odgovornosti poslodavca za povredu koju bi tom prilikom zaposleni eventualno zadobio. Povređivanje u takvom slučaju bi očigledno izazvao sam zaposleni, kao posledicu nepridržavanja pravila i procedura na radu.