Nevidljive povrede u saobraćajnim udesima
U saobraćajnim udesima sva pažnja biva usredsređena na teške povrede, a najvažnije je pravovremeno i adekvatno zbrinuti osobe sa ozbiljnim prelomima i krvarenjima. Naizgled “neokrznuti” i bez vidljivih povreda, nekada sami, bez konsultacije sa lekarima, odlučuju da im ne treba pregled i odlaze kući. Obično opipaju glavu da li je sve u redu, pregledaju noge ruke i ostale delove tela, i, ako je sve u redu, ne javljaju se na pregled.
Povrede u saobraćaju mogu da budu lakše, ponekad i nevidljive, i baš zato je neophodno uraditi detaljan pregled. Tegobe mogu da se ispolje i dovedu do određenih posledica a da ih učesnici u udesu ne povezuju sa tim incidentom. To se najčešće odnosi na neku vrstu lakih glavobolja i blagu ošamućenost, što povređeni koji nemaju vidljive povrede najčešće karakterišu kao šok. Mogu da budu prisutne i druge vrste nedefinisanih bolova za koje je potreban ultrazvučni ili neki drugi pregled.
Kako se ponašati nakon udesa
Nakon saobraćajnog udesa pacijent mora da miruje nekoliko dana, čak i ukoliko u početku nema očekivanih tegoba, kao što je, recimo, glavobolja ili bol u leđima. Iz ovakve situacije osoba uglavnom izlazi traumatizovana i najbolje bi bilo da je pregleda tim specijalista. Ovo je posebno važno ako vidljivih povreda nema, a duže su, recimo, prisutni glavobolja, mučnina ili povraćanje. Ovi simptomi obično upućuju na to da je pacijent pretrpeo neku vrstu povreda mozga različitog stepena i težine, zbog čega treba uraditi detaljan pregled.
Šta raditi ukoliko su u udesu učestvocala i deca
Kod dece koja su se našla u saobraćajnom udesu ništa ne sme da se prepusti slučaju, niti bilo šta sme da se podrazumeva. Svako dete detaljno mora da se pregleda, bez obzira na to da li su inicijalno isključene teške povrede. Prvo se pregledaju u urgentnim centrima, a zatim se obavezno šalju na dalje preglede u dečje klinike.
Kod dece postoji posebna dinamika ispoljavanja problema nakon doživljene traume. Zato je i neophodno bolničko posmatranje na osnovu ispoljenih kliničkih simptoma od kojih su najčešći mučnina i glavobolja. Na osnovu uzete anamneze može da se posumnja da će doći do razvoja i sekundarnih vidljivih promena, zbog čega treba preduzeti odgovarajuće medicinske mere.
Naplata štete za lake telesne povrede u saobraćaju
Često se greši što se policiji kod pravljenja zapisnika o uviđaju saobraćajne nezgode ne prijave lake telesne povrede pa posle osiguravajuća društva čak i u slučaju posedovanja medicinskih nalaza o povredi ne žele mirnim putem da isplate štetu iz osiguranja već se mora tužiti i na teži način dokazivati poreklo povreda. Policijski zapisnik o saobraćajnoj nezgodi je javna isprava i ima pretpostavljenu tačnost pa sve ono što nije navedeno u zapisniku se kasnije često teško dokazuje.
Moguća greška je što i slučaju graničnih šteta ispod 200.000,00 dinara oštećeni od policije ne insistiraju na vršenju uviđaja već umesto toga sa štetnikom sačinjavaju Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi pa se naknadno procenom kod ovlašćenih servisa ispostavi da je šteta na motornom vozilu drastično veća od prvobitne procene, pa se i ova razlika često mora sudski tražiti.
Naknada štete za teške telesne povrede u saobraćaju
Troškovi lečenja i rehabilitacije su materijalni troškovi nastali u postupku lečenja i rehabilitacije povređenog lica u zdravstvenoj ustanovi, odnosno drugom obliku zdravstvene službe (privatna praksa), koji uključuju i troškove primenjene medicinske terapije, lekova i medicinskih sredstava.
Troškovi lečenja i rehabilitacije nadoknađuju se u visini stvarnih troškova lečenja i rehabilitacije, na osnovu računa zdravstvene ustanove uz priložen izvod o pruženim zdravstvenim uslugama i drugim troškovima na osnovu medicinske dokumentacije koju vodi zdravstvena ustanova, odnosno drugi oblik zdravstvene službe (privatna praksa), a koji su bili nužni i neophodni u skladu sa savremenim dostignućima medicinske nauke i prakse Republike Srbije, odnosno u skladu sa priznatim standardima od strane osiguravača.
Naša agencija za naplatu štete pruža administrativne usluge, obradu odštetnih zahteva i finansiranja troškova veštačenja i taksi a u oblasti naknade štete od osiguranja sa ciljem ostvarivanja pravedne naknade materijalne i nematerijalne štete, na koju imate pravo. Kontaktirajte nas na telefon 065 209 6262 ili putem mejla office@naknada-stete.com i sa zadovoljstvom ćemo besplatno pregledati Vašu dokumentaciju i savetovati vas u daljim postupcima. Kontaktirajte nas OVDE i obezbedite sebi maksimalnu naplatu štete.